Naplánování je základ
Aby balkónová zahrádka byla skutečně funkční, hezká a skýtala prostor pro relaxaci, je nutné vše předem pečlivě promyslet. Plánování zahrnuje předem promyšlený nákup vhodných typů rostlin, zeleniny nebo bylinek. Před koupí sazenic si zjistěte, zda jsou určené pro pěstování i v těchto netradičních podmínkách. Důležitou roli také bude hrát orientace balkónu – bude nutné vybrat odlišené druhy rostlin na balkón orientovaný na jižní nebo severní stranu. V tomto ohledu uděláte nejlépe, pokud se poradíte s odborníky.
Květináče a truhlíky jsou nepostradatelné
Každý balkón může být originálním a jedinečným. Záleží na použitých materiálech, doplňcích, květináčích či truhlících. Nejen, že si založíme užitkovou a květinovou zahrádku, ale chceme, aby i lahodila našemu oku. Proto si bylinky i kytičky, nebo jahody vysadíme do hezkých květináčů či truhlíků, aby nám mini zahrádka ladila i s dalšími prvky na balkóně.
Výhody balkónové zahrádky
K obrovským výhodám balkónových zahrádek patří paradoxně právě jejich umístění. Můžete mít vždy po ruce čerstvé bylinky, v sezóně třeba i rajčata, papriky, okurky nebo chilli papričky. Z ovoce pak například jahody. A co, že je tou výhodou?
- plody vaší snahy v BIO kvalitě máte vždy po ruce
- není nutné plet a okopávat velké záhony
- škůdci balkónové rostliny napadají v mnohem menší míře
Co pěstovat na balkóně
Pro začátečníky, kteří chtějí mít svou malou zahrádku na dosah jsme vybrali pár tipů se kterými to půjde samo.
- RAJČATA - vsaďt na dva druhy sazenic — buď zakrslé třešňové odrůdy speciálně na balkon, nebo obyčejná tyčková rajčata v plné velikosti. S prvníma to jde skoro samo, stačí i středně velká nádoba (20 cm průměr), základní zahradnický substrát a hurá na to.
- JAHODY stáleplodící, můžete sázet v květnu i v červnu. Sazenice trvale plodících jahod vám vydrží 2 až 3 sezóny za sebou. Stačí je přihnojit párkrát za léto a zasadit do květináče či truhlíku a budou Vám plodit až do podzimu.
- BYLINKY - co víc si přát než dochutit recepty vlastními bylinkami ze zahrádky. Na začátku sezóny nakupte malé sazeničky tymiánu, majoránky, rozmarýnu, máty. Přesaďte je do většího truhlíku s lehčím substrátem pro bylinky a máte až do konce roku vystaráno.
Pomocníci v pěstování
Každý pěstitel jistě ocení praktickou plechovou dózu na zahrádkářské náčiní jako jsou nůžky, rukavice, nebo lopátka. Dalším skvělým doplňkem jsou cedulky k označení bylinek pro snadnější rozpoznání. Cedulky můžete umístit přímo na květináč a popsat křídou.
Tipy a rady na co nezapomenout
- Hnojivo - tady je nutné si uvědomit, že při pěstování v nádobách se nemůžete spolehnout na přirozený cyklus živin v půdě. Pro malý balkon a nízkoúdržbové ambice doporučuji univerzální tekuté hnojivo, které se přidává po kalíšcích do zálivky.
- Zálivka - pokud můžete, zalévejte dešťovou vodou. Pokud ji nemáte, zalévejte vodou z vodovodu, kterou necháte vždy předem odstát. 90 % problémů se zaléváním plyne z toho, že se zálivka přežene a rostliny trpí přemokřením. Tak pozor na to.